Wspólnota w akcji, razem dla lepszej przyszłości

“Nowoczesna pasieka” darmowy program dla pszczelarzy

Ruszyły prace nad programem „Nowoczesna pasieka”. Program który będzie udostępniony dla wszystkich pszczelarzy całkowicie za darmo.

Dla kogo powstaje ?

Program powstaje przede wszystkim dla młodych, niedoświadczonych pszczelarzy.

W jakim celu powstaje “Nowoczesna pasieka”?

Program „Nowoczesna pasieka” ma na celu pomóc pszczelarzom w zarządzaniu pasiekami oraz w promowaniu pszczelarstwa.

Funkcje programu

W programie znajdą się m.in takie funkcje jak:

– czas siewu roślin miododajnych,

– czas pożytku w danym miesiącu,

– magazynek pszczelarza,

– bieżący rachunek zysków i kosztów (możliwość dodawania zdjęć, skanów dokumentów do panela użytkownika),

– terminarz („przypominajka”) podstawowych prac przy pszczołach / ulach,

– notatnik pszczelarza,

– temperatura ula,

– wilgotność ula,

– waga ula

Dla pszczelarzy którzy transportują ule na nowe pożytki idealnie sprawdzą się te funkcje:

– całodobowy alarm ula

– całodobowy podgląd z kamer on-line

Cena abonamentu

Program jest udostępniony wszystkim za darmo.

W jaki sposób będę mógł kontrolować stan uli?

W systemie zapisujemy swój ul.  Konfiguracja ula może być manualna, czyli użytkownik wpisuje ręcznie wszystkie dane takie jak waga, temperatura ula itd.

Do automatycznego pobierania danych z ula potrzebne jest urządzenie które możemy dać początkującemu pszczelarzowi, ale… pod jednym warunkiem.
Pszczelarz deklaruje że nie będzie fałszował miodu i zgadza się na kontrolę uli przez Fundację pod kątem zdrowia pszczół i jakości miodu.
Jeżeli odkryjemy że miód został zafałszowany a pszczelarz stosuję metody niezgodne z polityką Fundacji to będzie musiał oddać urządzenia i zostanie wypisany z naszego programu
“Sprawdzone i polecane pasieki”.

Urządzenie to można zrobić samemu. Fundacja Braterska oprócz darmowego korzystania ze strony udostępnia również kod programu. W ten sposób możemy sami złożyć i zainstalować urządzenie w naszym ulu. Od teraz mamy całodobowy podgląd stanu naszego ula.

Co jeśli nie potrafię złożyć urządzenia?

Pomyśleliśmy również o tym.  Zestaw można kupić na stronie Fundacji. Płacisz tylko za części + cegiełka (dowolna kwota) za złożenie urządzenia.

Pszczelarze przede wszystkim starsi którzy nie mają styczności z komputerem również mogą liczyć na naszą pomoc w konfiguracji systemu. Mogą do nas dzwonić na telefon Fundacji, chętnie pomożemy.

Proszę pamiętać że nie pobieramy za to żadnej prowizji, pracujemy non-profit i nie bierzemy odpowiedzialności za pracę urządzenia, dlatego kod do samodzielnego złożenia udostępniamy za darmo.

Łączny koszt urządzenia

Skoro zwykła waga pasieczna kosztuje około 1000zł to ile nasze urządzenie będzie kosztowało?

Całkowity koszt to około 80zł (bez kamer) – W skład urządzenia wchodzi również waga pasieczna.

Chcemy w ten sposób „podłączyć” każdy ul aby mieć całkowity podgląd na nasze ule.

Podsumowanie

Urządzenie nie jest komercyjne, nie zastrzegamy patentu. Urządzenie to zlepek zakodowanych płytek a nie urządzenie elektryczne. Ta różnica powoduje że sprzęt nie kosztuje kilka tysięcy złotych a tylko kilkadziesiąt złotych.

Teraz mając 3 czy 30 uli możesz sobie pozwolić na to urządzenie.

Paweł Wójcik
Prezes Zarządu Fundacji